Jännittävä ilta museossa! Tule yksin tai yhdessä kavereiden kanssa selvittämään murhamysteeriä ja muita kutkuttavia pulmia.
Illan aikana on mahdollista pelata pakopelejä oman valinnan mukaan. Tarjolla on huhtikuussa avattu Kirja pelastaa! -pakohuone, tiivistunnelmainen Murhamysteeri-pakopeli sekä jännittävä Pakomatkalla-pakopeli. Pelejä pelataan 2–6 hengen ryhmissä.
Pelilähtöjä on rajattu määrä, joten saavuthan ajoissa Pukstaaviin. Pelivuorot varataan paikalle saavuttaessa. Huom. Viimeinen lähtö Kirja pelastaa! -pakohuoneeseen starttaa klo 18.00.
Paikalla tapahtumassa on myös Sastamalan kirjaston pop up -piste, jossa on lainattavissa pelejä sekä peliaiheisia kirjoja. Nappaa siis kirjastokortti taskuun mukaan! Pisteellä on myös vapaasti pelattavissa erilaisia lauta- ja korttipelejä.
Pelit soveltuvat yli 10-vuotiaille. Tapahtuma on ilmainen. Voit kuitenkin varata muutaman euron Kahvila Pukstaavin pikkuherkkuja varten.
Tapahtuma on osa valtakunnallista pelikasvatuksen ja pelikulttuurin teemaviikkoa.
Tervetuloa!
Järj. Suomen Kirjainstituutti & Sastamalan kirjasto