Uutinen

Kiehtovia uutuuksia verkkoarkisto Topoteekissa

Tyrvään Kisa 100 vuotta

Maineikkaan urheiluseura Tyrvään Kisan, myöhemmin Vammalan Kisan, perustamisesta tuli 5.12.2020 kuluneeksi sata vuotta. Aineistokokonaisuus Kisa 100v. sisältää erilaisia dokumentteja ja valokuvia seuran ensimmäisen kahdeksankymmenen vuoden urheilutaipaleen 1920-luvulta 2000-luvulle saakka.

Aineiston ytimenä on eri vuosikymmenillä kirjoitetut ja aiemmin julkaisemattomat historiikit Kisa 10v., Kisa 15v., Kisa 30v., Kisa 35v., Kisa 40v., Kisa 50v. ja Kisa 60v. sekä seuran julkaiseman Nouseva Nyrkki -lehden numerot. Näitä alkuperäisaineistoja täydentävät työryhmän Nälkälänmäen Urheilusosiologian laitoksen yhteen kokoamat lisädokumentit eri aihealueista.

Tyrvään Kisan satavuotisesta historiasta kertovan kokonaisuuden on tuottanut Nälkälänmäen Urheilusosiologian laitos.

Aineiston löydät verkkoarkisto Topoteekista hakusanalla: Tyrvään Kisa.

Vammalan Kisan pelimatkoilla käyttämä auto 1970-luvun taitteessa.

Vammalan Kisan pelimatkoilla käyttämä auto 1970-luvun taitteessa.
Kuva: Tuntematon / Nälkälänmäen Urheilusosiologian laitoksen arkistot, Sastamalan seudun museo

 

Pentti Rantanurmi kilparadoilla

Vammalan Urheiluautoilijoiden perustaja -ja kunniajäsen Pentti ”Pete” Rantanurmi avaa Topoteekissa mieleenpainuvimmat hetket urheilu-uraltaan. 20-vuotisen uransa aikana Rantanurmi kiersi menestyksekkäästi kansallisia kilpailuita. Palkintopallille Rantanurmi kiipesi 136 kertaa. Palkintokaapista löytyy 10 arvomitalia: 3 SM-kultaa, 5 SM-hopeaa ja 2 SM-pronssia.

Astu nostalgisten valokuvien kautta vauhdikkaaseen maailmaan jääradoille, sorateille ja varikoille.

Aineiston löydät verkkoarkisto Topoteekista hakusanalla: Pentti Rantanurmi.

Pentti Rantanurmi Fiat Abarthin kyydissä 1970-luvulla.
Pentti Rantanurmi Fiat Abarthin kyydissä 1970-luvulla. 
Kuva: Tuntematon / Pentti Rantanurmen kotiarkisto, Sastamalan seudun museo

 

Tulossa: Viipurin läänin Pyhäjärvi – kylästä kylään

Kesällä julkaistu Viipurin läänin Pyhäjärven kirkon seutua esittelevä aineisto täydentyy entisestään tulevina viikkoina. Luvassa on tuhti, kuvapainotteinen kokonaisuus eri puolilta Pyhäjärven pitäjää. Aineisto vie kylästä toiseen ympäri Pyhäjärven pitäjää. Esille pääsevät myös pitäjän merkittävimmät rakennukset.

Aineiston tallennus- ja julkaisutyössä ovat ahkeroineet Sastamalan seudun museon Kyläkumppanina 2020 toimivat Vammalan Karjalaseura ja Vpl. Pyhäjärvi-Säätiö.

Aineiston löydät verkkoarkisto Topoteekista hakusanalla: Vpl. Pyhäjärvi, kylän nimi.

<Takaisin

Monta on laulua. Monta myös laulujen miestä.

Eino Leino

Väinämöisen laulu